BSH

Alanlarında uzman olan 3 kuruluş Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, BSH Ev Aletleri Sanayi ve Tic. A.Ş. ve TEGEV Akreditasyon Sınav ve Belgelendirme Hizmetleri A.Ş.(CbyT) bir araya gelerek, kalifiye Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Elemanı yetiştirilmesi konusunda geliştirdikleri bir projedir.

Bu proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Eğitim Müdürlüğü’ne Gebze STFA Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde Anadolu Meslek Lisesi açılması ve burada açılacak Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı’nın altında Elektrikli Ev Aletleri Teknik Servis Dalı’nın kurulması içi gerekli başvurular yapılmıştır.

CbyT, Alman eğitim sistemine uygun olarak projenin okul müfredatı konusunda Gebze STFA ile yoğun bir çalışmaya girmiş, aynı zamanda da BSH ile öğrencilerin servislerde görecekleri pratik eğitimin müfredatı için sıkı bir çalışma içinde bulunmuştur.

BSH Ev Aletleri Sanayi ve Tic. A.Ş, Gebze STFA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı’nı bu proje alanı için komple yenileme çalışmaları yapmış, yeni cihaz ve aletlerle donatmıştır.

BSH’ın yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de Kalifiye Elektrikle Ev Aletleri Teknik Servis Elemanı ihtiyacı yıllık 600 civarındadır. Bu program ile bu ihtiyacın bir kısmı yetiştirilirken, çok sıkı veli ve bölüm işbirliği kurularak, öğrencilerin okuldaki gelişmelerine paralel olarak, okul dışındaki gelişimlerinin de sağlanması hedeflenmiştir.